Afty u dzieci – przyczyny oraz leczenie

Afty w jamie ustnej to bardzo częsta dolegliwość, szczególnie u dzieci. Jakie są przyczyny? Jak zapobiec ich powstawaniu? W jaki sposób je wyleczyć? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji oraz wskazówek.

Afty to niewielkie zmiany w jamie ustnej, które pojawiają się w postaci białych owrzodzeń. Najczęściej występują na języku lub pod nim, na policzkach lub na podniebieniu miękkim. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach. Są bolesne, dlatego można odczuć spory dyskomfort podczas mycia zębów lub podczas spożywania posiłków. Afty u dzieci mogą działać niekorzystnie na ich samopoczucie oraz zdrowie – przez dyskomfort może pojawić się gorączka. Warto wiedzieć, w jaki sposób leczyć taką dolegliwość.

Przyczyn powstawania tego rodzaju zmian w jamie ustnej może być wiele. Jednym z nich może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Poza tym bardzo częstym powodem jest obniżona odporność lub niedobór minerałów oraz witamin w diecie. Może to być związane także z wirusowym zapaleniem gardła czy z drobnymi urazami śluzówki. U dzieci bardzo często pojawiają się afty podczas ząbkowania. Niestety jest to bolesny problem, dlatego należy jak najszybciej znaleźć rozwiązanie na jego usunięcie.

Jakie są rodzaje aft?

Afty w jamie ustnej mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej jednak dolegliwość ta występuje u maluchów w czasie ząbkowania. Afty można podzielić na małe oraz duże.

Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – zobacz dostępną ofertę w Centrum Medycznym Sowia Wola

Te pierwsze nie są groźne i łatwo jest je wyleczyć. Głównym powodem ich pojawienia jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy choroby zębów (m.in. próchnica czy kamień nazębny). Bardzo często afty pojawiają się przez mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej, np. ukłucie szczoteczką do zębów. Może to być związane także z alergiami czy z przyjmowaniem różnych leków.

Afty duże również spowodowane są brakiem odpowiedniej higieny ustnej. Poza tym bardzo często związane jest to z niedoborem witamin oraz składników mineralnych, a także przy zaburzeniach hormonalnych czy autoimmunologicznych. Ten rodzaj aft jest trudniejszy do wyleczenia i bardziej bolesny. Pojawia się na większym obszarze.

Jak leczyć afty?

Afty najczęściej same znikają po upływie kilku dni. Niestety problem może powracać. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe, stosując różnego rodzaju preparaty przeciwzapalne lub zabezpieczające przed bólem. Wybierając odpowiedni preparat dla dzieci warto wziąć pod uwagę łatwy sposób aplikacji. Ważny jest również smak oraz konsystencja. Do pojedynczych i niewielkich zmian najlepszy będzie preparat w żelu. Gdy afty pojawiają się w trudno dostępnych miejscach można użyć preparatów w spray’u. Można stosować również specjalne płyny do płukania.

Aby złagodzić objawy powinniśmy podawać dziecku pokarmy o gładkiej konsystencji, które nie będą dodatkowo podrażniały rany. Należy unikać słodkich, kwaśnych oraz twardych produktów. Pamiętajmy również o spożywaniu dużej ilości wody, a także o dokładnej higienie jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *