Powraca moda na piece kaflowe

Wydawać się może, że piece kaflowe to przeżytek — stare i niemodne ogromne pudła, które zajmują tylko dużo miejsca. Jak się jednak okazuje, powracająca moda na wszystko, co ogólnie jest w stylu retro i vintage, nie ominęła i ich. Jeżeli posiadamy już taki piec, a chcemy go odnowić, ponieważ jego najlepsze lata już dawno minęły, lub po prostu przestał się podobać, niestety będzie to kosztowało dużo pieniędzy oraz pracy.

Jak wygląda piec kaflowy?

Piec kaflowy — sama nazwa wskazuje, że pokryte są one kaflami, czyli nic innego tylko płytki ceramiczne, które są wypiekane w bardzo wysokich temperaturach (sięgając nawet do 1000 stopni). W takim procesie płytka pokrywa się szkliwem, dzięki czemu jest odporne na wodę oraz zabrudzenia typu kurz, oraz sadza. Dlatego piece kaflowe są łatwe w czyszczeniu, a ich odporność na wodę i w połączeniu z jakimkolwiek innym materiałem, utrudnia sprawę na przykład przy renowacji zabytku. Jedynym skutecznym i trwałym sposobem, który wytrzyma następne lata, jest zwyczajnie skucie starych kafli oraz wyłożenie pieca nowymi płytkami ceramicznymi.

Renesans pieców kaflowych

Powracająca moda na tego typu ocieplacze, pociągnęła już za sobą powstanie wielu fabryk, które produkują nowe kafle, jak i całe piece. W ofercie firm zajmujących się takimi sprawami znajdziemy nie tylko standardowe kolory kafli — czyli beż i szary — ale całą gamę ozdobnych wielobarwnych oraz wypełnionych różnymi motywami płytek. Dodatkowo oprócz samych kafli można zakupić specjalistyczne kleje, które są odporne na wysokie temperatury, a także cały sprzęt potrzebny do renowacji.

Kup lub odbuduj piec kaflowy

Jeśli marzymy o przepięknym piecu kaflowym, który idealnie skomponuje się z naszym wnętrzem w domu, mamy do wyboru trzy opcje:

1) Kupić gotowy piec — czyli jedna z najprostszych opcji. Idziemy do sklepu, wybieramy i kupujemy. Choć trzeba dodać, że nie jest to taki proste. Po pierwsze trzeba znaleźć firmę, która je buduje w twojej okolicy. Jeżeli nie znajdziemy, trzeba taki piec, zamówić i przetransportować, a to z kolei jest kłopotliwe, ponieważ takie piece są bardzo ciężkie i jego transport nie będzie tani. Plusem gotowego pieca jest gwarancja objęta nawet kilka lat.

2) Kupić używany piec i nadzwyczajnie w świecie poddać go renowacji — jeżeli znamy kogoś, kto jest tak zwaną złotą rączką lub sami jesteśmy, to po prostu możemy podjąć się renowacji. Koszt takiej odnowy jest znacznie tańszy niż kupienie nowego pieca kaflowego.

3) Zatrudnić fachowca, który wybuduje piec według twojego uznania i projektu — zatrudnienie profesjonalisty, który zrobi taki piec, o jakim marzysz, nie jest, aż takie złe. Fachowca, który zajmuje się budową pieców, z pewnością znajdziemy na forach poświęconych piecom kaflowym. Natomiast cena takiego pieca zależy od jego wielkości. My kupujemy kafle i wkład, a pozostałe części, czyli cegły, wsporniki oraz fugi należą już do części fachowca i zazwyczaj są one wliczone już w robociznę.

Jeżeli decydujemy się na posiadanie pieca kaflowego, to niestety musimy się liczyć z kosztami. Jednak na powracającą modę nie mamy wpływu. Taki piec na pewno wzbogaci nasze wnętrze w mieszkaniu oraz nada mu oryginalny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *